Nový VMware vCenter Server 6.5 ma veľa nových a vylepšených funkcií. Inštalácia môže byť prevedená z Windowsu, MacOSu aj Linuxu bez nutnosti použitia pluginov. S verziou 6.5 dostala appliance niečo navyše oproti Windowsovej verzii, tak si poďme povedať čo.
- migračný nástroj
- vylepšený appliance management (hurá)
- natívna možnosť využiť HA
- natívna možnosť backupu a restore
Rovnako vylepšený webový klient, ako aj natívny HTML5 klient.
Migrácia
Inštalátor má v sebe zakomponovaný migračný nástroj, ktorý má oproti verzii vSphere 6.0 Update 2m niekoľko vylepšení. Ide napr. o podporu Windows vCenter 5.5 a 6.0 a tým, že vCenter appliance vo verzii 6.5 má (konečne) v sebe zahrnutý Update Manager, tak rovnako je podpora aj pre migráciu “starého” Update Managera inštalovaného na MS Windows.
Pri migrácií sa by default migruje konfigurácia vCentra, inventory a záznamy alarmov. Voliteľné možnosti sú aj:
- konfigurácia, eventy a tasky
- konfigurácia, eventy, tasky a zátažové metriky
Lepši Appliance Management
vCenter Server Appliance Management postupuje vo svojej evolúcií a prináša mnoho vylepšení. Ku štatistikám o CPU a memory teraz pridáva statistiky o sieti,databaze,využitia diskovéj kapacity a dáta o “zdraví”. Tieto zmeny znižujú potrebu použitia cmd-line, čo pre niekoho môže znamenať efektívnejšie monitorovanie prevádzky vCentra.
Vítanou novinkou je aj detailný pohľad na využitie diskovej kapacity PostgreSQL databázy. Tento krok prispeje k zabráneniu pádu vCentra pre nedostatok voľnej kapacity. Nový vSphere webový klient dostal nové alarmy, ktoré administrátorov v dostatočnom predstihu upozornia na blížiaci sa problém s nedostatkom voľného miesta. Ten bude vedieť zabezpečiť aj vypnutie DB pri 95% zaplnení kapacity a predísť tak poškodeniu samotných dát v DB.
VMware vCenter HA
vCenter 6.5 získal nové natívne HA riešenie. Toto riešenie pozostáva z aktivnych,pasívnych a witness nódov ktoré sú klonované z existujúcej vCenter inštancie. vCenter HA Cluster môže byť zapínaný,vypínaný alebo zrušený kedykoľvek. Je možný aj maintenance mód pri odstávkach.
vCenter HA používa 2 druhy replikácie medzi aktívnym a pasívnym nódom:
- natívna PostgreSQL synchrónna replikácia je použitá pre vCenter Server databázu
- separátna asynchrónna replikácia na úrovni súborov je použitá pre dôležité dáta mimo databázy
Je možné použiť 2 postupy pre nasadenie vCenter HA clustra. Vo vačšine prostredí bude pravdepodobne použitý “basic” postup a to že všetky nódy budú v rovnakom clustri. Tento postup je veľmi jednoduchý, kedže automaticky vytvorí pasívny nód a witness nód. Rovnako automaticky vytvorí aj vSphere DRS antiafinity rolu ak je DRS zapnuté (predpokladám, že DRS máme zapnuté všetci) a použije Storage DRS pri prvom umiestnení. Administrátori môžu špecifikovať cieľový host,datastore a sieťe pre každý nód. Toto je jednoduchý postup ako zapnúť a prevádzkovať vSphere HA.
Alternatíva k “basic” postupu je “advanced”. Tento postup je možné použiť v prípade, že aktívny,pasívny alebo witness nód sú v rôznych clustroch, vCenter inštanciách alebo dokonca v rôznych datacentrách. Tento postup si však vyžaduje manuálne vyklonovanie vCenter inštancie pre pasívny a witness nód a ich umiestnenie do požadovaných lokalít. Tento proces je síce náročnejši na nasadenie, ale umožnuje väčšiu flexibilitu nasadenia pre zákazníkov, ktorý ju potrebujú/vyžadujú.
Z hľadiska architektúry, vCenter HA podporuje použitie aj vstavaného aj externého Platform Services Controllera. Vstavaný Platform Services Controller môže byť použitý ak niesú žiadné iné vCenter Server alebo Platform Services Controller inštancie v rámci jednej single sign-on domény. Inak povedané: externý Platform Services Controller je potrebný ak je viac vCenter Serverov v jednej Enhanced Linked Mode configurácií. Ak chceme použiť vCenter HA s externým Platform Services Controllerom, je odporúčané použiť externý load balancer pre zabezpečenie vysokej dostupnosti Platform Services Controllerov.
Podporované LB pre Platform Services Controlleri sú VMware NSX, F5 BIG-IP LTM a Citrix NetScaler.
Failover môže nastať, keď napríklad nastane výpadok hosta alebo padne niektorý z kľúčových servicov. Doba obnovy za pomoci vCenter HA je niečo okolo 5 minút v závislosti od záťaže,veľkosti a schopností samotného hardware. Počas failoveru, je zobrazená dočasná web stránka informujúca o prebiehajúcom failovery. Táto web stránka sa potom automaticky refreshne do vSphere Web Client login stránky keď už vCenter inštancia bude online. Uživatelia ktorí nebudú aktívni počas failoveru, nemusia byť vyzvaní k opätovnému prihláseniu sa. Avšak aktívni uživatelia budú presmerovaní na spomínanú dočasnú web stránku.
Taktiež prišlo k významným zlepšeniam watchdog služieb s novou službou vMon. vMon zjednocuje 5 predchádzajúcich watchdog služieb a je ako jediný zdroj pre zjednodušené managovanie a monitorovanie služieb vCentra. vMon tiež udržiava prehľad o jednotlivých servisných závislostiach, ktoré sa môžu zdať extrémne zložité.
Zálohovanie
Ďaľšia z noviniek vo vCenter 6.5 je built-in zálohovanie a obnova vCenter Server Appliance. Táto nová funkcionalita povoľuje zákazníkom zálohovať vCenter Server a Platform Services Controllery priamo z VAMI alebo API a rovnako zálohuje aj VUM a Auto Deploy bežiaci v applianci. Backup pozostáva zo setu súborov ktoré bude možné streamovať na storage zákazníkom preferovaným protokolom. SCP,HTTP(s) alebo FTP(s) protokolom. Backup plne podporuje vCenter Server Appliances so vstavanými alebo externými Patform Services Controllermi. Obnovovací workflow je spustitelný z rovnakého ISO z akého bol inštalovaný-updateovaný vCenter alebo PSC.
vSphere Web Client
Z perspektívy uživateľského rozhrania je vSphere Web Client najpoužívanejšie UI. Toto rozhranie je naďalej postavené na platforme Adobe Flex a s požiadavkou použitia Adobe Flash. Avšak vmware aj naďalej identifikuje oblasti pre zlešenie v tomto klientovi. Za posledný rok VMware identifikoval niekoľko doležitých oblastí, v ktorých si myslí, že by sa mali zlepšiť. Týchto pár vylepšení pomôže uživateľom “prečkať” dobu, kým bude HTML5 klient plne podporovaný:
- Inventory strom je ako defaultné zobrazenie
- Domovská stránka bola reorganizovaná
- Premenovaný “Manage” tab na “Configure”
- Odstrátený “Related Objects” tab
- Zvýšenie výkonu
- Live refresh pre power statusy,tasky a pod
vSphere Client
Spolu s vydaním vSphere 6.5 bol aj officiálne predstavený plne HTML5 client, ktorý bude bežať súbežne s vSphere Web Clientom. vSphere Client je postavený priamo vo vCenter 6.5 rovnako ako vo Windows verzii tak aj v appliance a je zapnutý by default. Pozor však, ešte stále niesú všetky vCenter funkcionality obsiahnuté v tomto novom klientovi.
Vymenujeme si niektoré benefity, ktoré nám nový klient prináša:
- čisté, konzistentné UI postavené na VMwareovom novom Clarity UI standarde (ktorý bude použitý naprieč celým vmware portóliom)
- vyvíjaný ako HTML5 takže je skutočne nezávislý od browsera aj od applikačnej platformy
- nepotrebuje žiaden plugin do prehľiadača pre installáciu alebo manageovanie
- plne supportovaný Enhanced Linked Mode
- používatelia Flingu mali veľmi pozitívne reakcie na performance
Content Library
Content Library vo vSphere 6.5 obsahuje pozoruhodné vylepšenia. Administrátori teraz môžu pripojiť ISO img priamo z Content Library, aplikovať “guest OS customization specification” pocas deployu novej VM a updateovat existujúce templates.
Výkon, použiteľnosť a škálovateľnosť boli taktiež vylepšené. Nová “Optimized HTTP Sync” voľba kontroluje, ako publikovaná knižnica uchováva a synchronizuje obsah. Ak sa povolí, uchováva obsah komprimovaný, čo zredukuje sync čas medzi inštanciami vCentra ktoré nepoužívajú Enhanced Linked Mode.
Keďže Content Library je súčasťou vCentra, využíva jeho nové funkcie vrátane vCenter HA a vSphere 6.5 Backup/Restore Service ponúkané vCenter Server appliancou.
V nasledujúcej časti si povieme niečo o vSphere Update Manageri, vmtoolsoch, vHW, Host Profiles a auto deployi. :)